Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) nedir?

Windows Server 2008 ve önceki sürümlerinde Terminal Hizmetleri olarak bilinen Uzak Masaüstü Hizmetleri (RDS) Bir kullanıcının bir ağ bağlantısı üzerinden bir uzak bilgisayarın veya sanal makinenin denetimini ele geçirmesine izin veren Microsoft Windows’un bileşenlerinden biridir. RDS, Microsoft’un Windows yazılımının ve RDS çalıştıran bilgisayarın tüm masaüstünün Uzak Masaüstü protokolünü (RDP) destekleyen herhangi bir uzak istemci makinesine erişebildiği ince istemci mimarisinin uygulamasıdır. Kullanıcı arayüzleri sunucudan istemci sistemine görüntülenir ve istemci sisteminden gelen girdi, yazılım yürütülmesinin gerçekleştiği sunucuya iletilir.

RDS anahtar sunucu bileşeni Terminal Server (termdd.sys) 3389 TCP bağlantı noktasını dinleyen Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) istemcisi bu bağlantı noktasına bağlandığında, benzersiz bir Session ID ile etiketlenir ve yeni oluşturulmuş bir konsol oturumuyla ilişkilendirilir (yalnızca oturum 0, klavye, fare ve karakter modu UI). Giriş alt sistemi (winlogon.exe) ve GDI grafik alt sistemi daha sonra başlatılır, bu da kullanıcının kimliğini doğrulama ve GUI’yi sunma işini yönetir. Bu yürütülebilir dosyalar konsol oturumu yerine yeni bir oturumda yüklenir. Yeni oturum oluştururken, grafik ve klavye / fare aygıt sürücüleri RDP’ye özgü sürücülerle değiştirilir: RdpDD.sys ve RdpWD.sys. RdpDD.sys aygıt sürücüsüdür ve UI işleme çağrılarını RDP üzerinden iletilebilen bir biçime dönüştürür. RdpWD.sys klavye ve fare sürücüsü gibi davranır; TCP bağlantısı üzerinden klavye ve fare girişi alır ve bunları klavye veya fare girişi olarak sunar. Ayrıca, disk, ses, yazıcılar ve COM bağlantı noktaları gibi diğer cihazların yönlendirilmesine izin veren sanal kanalların oluşturulmasına izin verir, yani kanallar bu cihazların yerini alır. Kanallar TCP bağlantısı üzerinden istemciye bağlanır; kanallara veri için erişildiğinde, istemci istekten haberdar edilir, bu da daha sonra TCP bağlantısı üzerinden uygulamaya aktarılır. Bu prosedürün tamamı terminal sunucusu ve istemci tarafından yapılır, RDP doğru aktarıma aracılık eder ve uygulamalara tamamen saydamdır.[12] RDP iletişim 128-bit RC4 şifreleme kullanılarak şifrelenir.

Terminal Server nedir?

Bir Terminal Server, istemcilerinin Windows tabanlı uygulamalar gibi kullanılabilir hizmetlerine her bir istemciye ayrı ayrı yüklemeden uzaktan erişmelerini sağlar. Uzak bilgisayarların Windows işletim sistemini çalıştıran

Devamı »
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skype
Bir sorunuz mu var?